اقامت ترکیه
26
سپتامبر

انواع اقامت در ترکیه

مهاجرت به ترکیه و دریافت اقامت این کشور به روش های مختلفی امکان پذیر است . این روش ها از نظر هزینه، مدت زمان و سرعت اخذ اقامت با هم متفاوتند.
چندین سال است که دولت ترکیه در راستای احترام به گردشگری و سرمایه گذاری ، قوانینی را تصویب کرده است که به خارجیان اجازه میدهد در چهارچوب قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی ، بیش از زمان ویزای صادره ، در ترکیه بمانند .

گردشگران ایرانی و چند کشور دیگر طبق قانون توافقات دو جانبه ، میتوانند تا سه ماه بدون اخذ ویزا در کشور ترکیه اقامت کنند .
اما چنانچه بهر دلیلی نیاز به اقامت بیش از این مدت را داشته باشند بایستی یکی از انواع اقامت ترکیه توسط آنها اخذ گردد

 • اقامت توریستی (ویزای توریستی)
 • اقامت موقت (خرید ملک)
 • اقامت از طریق آموزش زبان
 • اقامت دائم
 • اقامت کاری
 • اقامت پزشکی
 • شهروندی ترکیه
 • اقامت از طریق ازدواج
 • اقامت از طریق پرونده قضایی

 

قبل از هر چیز بایستی به این موضوع اشاره کرد که در هر نوع اقامتی بغیر از شخص درخواست دهنده ، همسر و فرزندان زیر 18 سال نیز میتوانند شامل اجازه اقامت باشند

اقامت توریستی:

اقامت (یا ویزای) توریستی، به نوعی راحتترین نوع اقامت در ترکیه محسوب می شود.

فرد خارجی بعد از ورود به کشور ترکیه می تواند اقدام به اجاره خانه نموده و اقامت توریستی اخذ کند. لازم به ذکر است این نوع از اقامت (بعد از تغییر قانون در ابتدای سال2020) حداکثر یکساله بوده و در پایان سال قابل تمدید نخواهد بود و شخص دارای اقامت باید نوع اقامت خود را تغییر دهد.

این نوع اقامت به فرد مقیم این امکان را می دهد که تا انقضای آن در ترکیه بماند یا بدون محدودیت دفعات ، ورود و خروج انجام دهد. همچنین برخی حقوق مانند افتتاح حساب بانکی و به نام کردن امتیاز آب و برق و اینترنت را به دست آورد.

 

مراحل اخذ ویزا یا اقامت توریستی:

فرد خارجی پس از ورود به کشور ترکیه و اجاره ملک می بایست نسبت به ثبت نام در سایت اداره مهاجرت و اخذ نوبت مصاحبه اقدام کند سایت مزبور بطور اتوماتیک معمولاً زمانی مابین چند روز تا دو ماه را برای فرد متقاضی در نظر می گیرد.
در موعد مقرر مدارک لازم مثل مدارک هویتی و همینطور قرارداد اجاره منزل و بیمه مخصوص خارجیها تهیه شده و تحویل اداره مهاجرت داده می شود. بعد از دو هفته الی یکماه، کیملیک (یا همان کارت اقامت توریستی) به آدرس منزل ارسال می شود.

 

زبان ترکی بلد نیستید؟
نوع بیمه را نمی توانید انتخاب کنید؟
نحوه کار با سایت اداره مهاجرت را نمی دانید؟

انجام کلیه این مراحل را می توانید به کارشناسان همراه مهاجر بسپارید!

 

اقامت از طریق خرید ملک:

در این نوع اقامت فرد خارجی بعد از ورود به کشور ترکیه می تواند اقدام به خرید خانه نموده و اقامت موقت اخذ کند.
شایان ذکر است که ملک مورد نظر باید مسکونی بوده و شخص درخواست دهنده داخل آن سکونت داشته باشد.
همچنین این نوع از اقامت بسته به تشخیص آفیسر اداره مهاجرت و مدارک شخص درخواست دهنده اعم از تاریخ انقضاء پاسپورت و بیمه صادر شده میتواند یک یا حداکثر دوساله صادر شود و در پایان انقضای این نوع اقامت قابل تمدید خواهد بود و نهایتا بعد از 5 سال تمدید متوالی با رعایت پاره ای از اصول می تواند منجر به دریافت اقامت دائم شود

 

نکته:دولت ترکیه در خصوص مبلغ خانه خریداری شده فعلا حداقلی اعلام نکرده است یعنی هر خانه ای یا هر قیمتی شامل این نوع از اقامت خواهد شد

اما در صورتیکه ملک خریداری شده توسط خارجی به مبلغ 250 هزار دلار و بالاتر برسد شامل تسهیلات ویژه دولت ترکیه برای اعطای شهروندی خواهد شد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت

 

اقامت دائم

این نوع اقامت به نوعی شبیه اقامت موقت بوده و در پایان 5 سال تمدید متوالی اقامت به خارجیان اعطا می شود و به این معنی است که دیگر نیازی به تمدید سالانه آن وجود ندارد اما این نوع اقامت باز با شهروندی ترکیه متفاوت است و محدودیتهایی از جمله عدم توانائی شرکت در انتخابات، عدم توانایی استفاده از تسهیلات بانکی و…
معیارهای اصلی جهت دریافت اقامت بلند مدت ترکیه چیست؟

 • اقامت در ترکیه حداقل به مدت ۸ سال (یا ۵ سال به صورت متوالی)
 • عدم داشتن سوء پیشینه در سه سال گذشته
 • عدم دریافت کمک اجتماعی در سه سال گذشته
 • داشتن درآمد کافی و پایدار و توانایی اداره خود و خانواده
 • تحت پوشش یک بیمه معتبر پزشکی بودن (برای متقاضیان زیر ۶۵ سال و بالای ۱۸ سال)
 • عدم تهدید امنیت عمومی و پایبند بودن به قوانین و نظم عمومی

اقامت کاری

اقامت کاری به دو نوع اخذ می شود

 • شخص در جایی استخدام می شود و آن شرکت با ارائه درخواستی به اداره کار برای فرد اجازه کار اخذ میکند
 • شخص اقدام به ثبت شرکت و راه اندازی بیزینس شخصی خود می کند و برای خود اجازه کار اخذ می کند

اقامت آموزش زبان

چنانچه اتباع خارجی قصد یادگیری زبان ترکی را در موسسه ای معتبر داشته باشند ، با ارائه مدارک ثبت نام و تایید موسسه میتوانند حداکثر دوبار و در هر بار حداکثر شش ماه برای اجازه اقامت کوتاه مدت ترکیه اقدام کنند.
همچنین موسسهء مورد نظر موظف است که در مورد زمان شروع دوره و وضعیت حضور و غیاب فرد درخواست کننده ، اطلاعات لازم را به اداره استانی ارائه بدهد  و در صورت نقض شرایط موسسه ، اقامت آنها ابطال خواهدشد

اقامت پزشکی

این نوع اقامت مخصوص خارجیانی که شامل خدمات پزشکی و درمان باشند می شود

این خارجیان نباید دارای بیماریهایی که برای سلامت عمومی تهدید به شمار میایند باشند .از درخواست کنندگان ، برگه پذیرش بیمارستان خواسته خواهد شد و شخص باید مدارک مستند نسبت به استطاعت مالی هزینه درمان و اسکان و معاش نشان بدهد .

امور مربوط به همراهان بیمار در مورد اجازه اقامت، بر اساس اصول عمومی تفاهمنامه های همکاری بهداشتی موجود بین کشور مبداء و ترکیه ( البته در صورتیکه بند خاصی موجود نباشد )  انجام خواهد شد. همراهان بیمار  بیش از ۲ نفر نباید باشند و برای اجازه اقامت آنها ، بیمه بهداشت و درمان معتبر درخواست نخواهد شد .

اقامت از طریق پرونده قضایی

این نوع اقامت براساس درخواست و تصمیم مقامات قضایی یا اداری تنظیم می شود و مدت زمان آن همسان با میزان مدت زمان درخواست شده از سوی مرجع قضایی و اداری تنظیم میشود.

 

اقامت از طریق ازدواج با یک ترک:

چنانچه یک خارجی با یک ترک ازدواج کند می تواند اقامت حداکثر یکساله دریافت کند ، این نوع اقامت تا سه سال با بررسی برخی شرایط از طرف دولت ترکیه تمدید می شود و نهایتا در پایان سال پنجم می تواند منجر به اخذ شهروندی ترکیه شود